yondu4 has logged 370 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Noah

Noah

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Justice League Dark: Apokolips War

Justice League Dark: Apokolips War

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Island

The Island

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Justice League: Crisis on Two Earths

Justice League: Crisis on Two Earths

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ugly, Dirty and Bad

Ugly, Dirty and Bad

1976
×
★★
Edit this entry  
12
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Hero

Hero

2002
×
★★★
Edit this entry  
31
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
29
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
Edit this entry  
29
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kubrick by Kubrick

Kubrick by Kubrick

2020
×
Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry