Sort by

yondu4 has logged 113 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
11
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★
Edit this entry  
03
Golden Voices

Golden Voices

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Night Trains From Košice

Night Trains From Košice

2013
×
Edit this entry  
30
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Honeymoon

Honeymoon

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Other Side of the Box

Other Side of the Box

2018
×
Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Edit this entry  
17
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Finally, Sunday!

Finally, Sunday!

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
23
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★½
Edit this entry  
10
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Edit this entry  
07
As You Sleep the World Empties

As You Sleep the World Empties

2020
×
Read the review Edit this entry