• The Backrooms

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • All Too Well: The Short Film

  • Light Cemetery

  • Squid Game

    ★★★

  • The Death of David Cronenberg

  • Dune

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★½

  • The Night

    ★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★½

  • Echo

    ½

  • The Green Knight

    ★★★

  • Sonny Boy

    ★★★★½

  • Memoria

    ★★★★

  • Time

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Annette

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★½

  • Kaguya-sama: Love is War OVA

  • Four Roads

    ★★★½

  • Applying Pressure: The Off-Season Documentary

  • One-Tenth of a Millimeter Apart

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Hideaki Anno: The Final Challenge of Evangelion

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★★

  • Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Introduction

    ★★★

  • Khaite FW21

  • Nian

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★

  • The Yin-Yang Master: Dream of Eternity

    ★★★½

  • Long Toast

  • Education

    ★★★½

  • Happy Valley

    ★★★

  • Alex Wheatle

    ★★½

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★

  • Puparia

  • Small Axe

  • The Story of Southern Islet

    ★★★½

  • Mank

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • Violet Evergarden: The Movie

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★

  • Still Processing

    ★★★

  • Empty Cul-de-sacs

  • - force -

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Tenet

    ★★

  • The Stunt Double

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★★

  • 20dB

  • Peninsula

    ★½

  • Hamilton

  • Evangelion: [√] It Can (Not) Be True

  • A Whisker Away

    ★½

  • Da 5 Bloods

  • Martin Scorsese's Quarantine Short Film

  • Capone

    ★½

  • Rhubarb

  • New York New York

    ★★½

  • The Half of It

    ★½

  • Extraction

    ★★

  • Visit

  • Tigertail

    ★½

  • Deviation

  • Your Name Engraved Herein

    ★½

  • The Weeknd: After Hours

  • Days

    ★★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★★