RSS feed for Yonirapps
  • Detective Dee: The Four Heavenly Kings

    Detective Dee: The Four Heavenly Kings

    ★★★★

    shitty american directors: I spent millions on cgi to make a realistic wolf/lion/whatever
    Tsui Hark: I spent a lot less than that on cgi to make a gigantic tongue monster, a buddhist monk riding a white gorilla, a golden dragon, and more unbelievable and surreal imagery than you'll see in any other movie this year.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★

    Mid

  • Starman

    Starman

    ★★★★½

    I think I'm gonna just make this month into carpentober for me. only seen big trouble in little china before this month, and each of his movies I've seen so far have been so damn fun, which is what I need right now

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    Starting the month off right!

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★

    Still blows my mind that this movie that's more indebted to european and chinese art cinema than to anything hollywood ever made, telling a small-scale, deeply personal story about a black man without any white savior nonsense, actually won the oscar.

  • Point Break

    Point Break

    ★★★★★

    The best American example of that unstoppable late 80s-early 90s mix of crisp action and over the top melodrama that my favorite style of movie comfort food.

  • BlacKkKlansman

    BlacKkKlansman

    ★★★★½

    Captures a certain laugh to keep from crying/screaming feeling I've had a lot the past couple years, and then the end just snatches that laughter right away, leaving only the pain underneath

  • Black Girl

    Black Girl

    ★★★★★

    The level of caucasity on display here... Wow.

  • One Sings, the Other Doesn't

    One Sings, the Other Doesn't

    ★★★★½

    Agnes Varda spins a tale of two women who, rejected their own patriarchal families, each slowly build their community, groups of women who support each other: Suzanne at the family planning center, Pomme with the touring band. Varda celebrates the power of female friendships with the sort of bright colors and music it deserves.
    That Papa Engels song is a banger, anybody got a link for it? does this band exist?

  • Man of Tai Chi

    Man of Tai Chi

    ★★★★

    Really solid, love keanu's turn as a sneering rich villain and tiger chen delivers a great performamce. Just one thing, you're really gonna bring iko uwais out for this movie and then not even give him a full fight? Come on keanu, you should know better than that

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★

    Need the dinosaurs to have feathers and screech like birds, but I guess when dinosaurs look ridiculous it changes the tone. Loved that a chaos mathematician is a big hot-shot celeb, but never really found myself caring about the characters, first half really dragged.

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    Saw Christopher Nolan's 70 mm version.