Sort by

yorel1976 has logged 474 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tusk

Tusk

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hellion

Hellion

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Jungle Book 2

The Jungle Book 2

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Witching & Bitching

Witching & Bitching

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The East

The East

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
God's Pocket

God's Pocket

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nation's Pride

Nation's Pride

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
Read the review Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Afflicted

Afflicted

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Away from Her

Away from Her

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry