yorel1976 has logged 53 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spirit in the Woods

Spirit in the Woods

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
40 Minutes of Hell

40 Minutes of Hell

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Recurring

Recurring

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mermaid

Mermaid

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Turbo

Turbo

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tom Segura: Completely Normal

Tom Segura: Completely Normal

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
From One Second to the Next

From One Second to the Next

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bastards

Bastards

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maria Full of Grace

Maria Full of Grace

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alma

Alma

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kiwi!

Kiwi!

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mindless

Mindless

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kiss – A Love Story

Kiss – A Love Story

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Baxter

Baxter

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lady in Number 6

The Lady in Number 6

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Return

The Return

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hybrid Union

The Hybrid Union

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Skylight

Skylight

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry