xavier has logged 410 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★
Edit this entry  
30
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
One Day

One Day

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★½
Edit this entry  
27
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
Crackerjack

Crackerjack

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Rendition

Rendition

2007
×
★★½
Edit this entry  
22
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Stargate

Stargate

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★
Edit this entry  
20
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eden

Eden

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Café Hector

Café Hector

1996
×
★★½
Edit this entry  
19
Mozart and the Whale

Mozart and the Whale

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
White Girl

White Girl

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Solace

Solace

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ulterran

Ulterran

2016
×
Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ondine

Ondine

2009
×
★★
Edit this entry  
11
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★★
Edit this entry