xavier has logged 67 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
S. Darko

S. Darko

2009
×
½
Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Shrink

Shrink

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Branding

Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Branding

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★½
Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
25
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coco Chanel & Igor Stravinsky

Coco Chanel & Igor Stravinsky

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Mad Max

Mad Max

1979
×
★½
Edit this entry  
19
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
20 Once Again

20 Once Again

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Life Before Her Eyes

The Life Before Her Eyes

2007
×
★½
Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Lenny The Wonder Dog

Lenny The Wonder Dog

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★½
Edit this entry  
12
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Moon

Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry