xavier has logged 35 entries for films during December 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tag

Tag

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Keepers

The Keepers

2017
×
Edit this entry  
18
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loev

Loev

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sisters

Sisters

2015
×
★½
Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stronger

Stronger

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry