Sort by

cowboy has logged 49 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Tom of Finland

Tom of Finland

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★
Edit this entry  
27
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Polar

Polar

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cadet Kelly

Cadet Kelly

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★½
Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
Read prior review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Little Bit of Heaven

A Little Bit of Heaven

2011
×
Edit this entry  
11
Green Book

Green Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Cam

Cam

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
G.B.F.

G.B.F.

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Perfect Day

A Perfect Day

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
Edit this entry  
06
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry