RSS feed for Michael

Michael has logged 53 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Edit this entry  
28
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
10
Roxanne

Roxanne

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★½
Edit this entry  
07
Cat People

Cat People

1982
×
★★½
Edit this entry  
02
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Burning

The Burning

1981
×
★★½
Edit this entry  
10
The Howling

The Howling

1981
×
★★
Edit this entry  
27
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
11
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Edit this entry  
09
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Edit this entry  
06
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Keep

The Keep

1983
×
★★½
Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★½
Edit this entry  
25
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
Edit this entry  
20
Scanners

Scanners

1981
×
Edit this entry