RSS feed for Michael

Michael has logged 31 entries for films released in the 1990s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
Thesis

Thesis

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★½
Edit this entry  
24
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cube

Cube

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★½
Edit this entry  
30
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
03
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★½
Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
22
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Edit this entry  
26
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Contact

Contact

1997
×
★★½
Edit this entry  
12
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
Edit this entry  
27
Pi

Pi

1998
×
Edit this entry  
20
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
Edit this entry  
18
Fearless

Fearless

1993
×
Edit this entry