RSS feed for Michael

Michael has logged 60 entries for films released in the 2000s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★
Edit this entry  
11
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★
Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hulk

Hulk

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★½
Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Edit this entry  
30
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★½
Edit this entry  
07
Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

2003
×
★★½
Edit this entry  
05
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Urban Legends: Final Cut

Urban Legends: Final Cut

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Rogue

Rogue

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Amer

Amer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★½
Edit this entry  
22
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★½
Edit this entry  
01
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Edit this entry  
12
The Fog

The Fog

2005
×
Edit this entry  
12
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
Edit this entry  
17
The Perfect Cappuccino

The Perfect Cappuccino

2008
×
Edit this entry  
01
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
Edit this entry  
22
Avatar

Avatar

2009
×
Edit this entry