RSS feed for Michael

Michael has logged 34 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Fear Itself

Fear Itself

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Edit this entry  
27
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★½
Edit this entry  
25
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Iris

Iris

2014
×
★★
Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Everest

Everest

2015
×
★★
Edit this entry  
05
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
21
Shivers

Shivers

1975
×
★★½
Edit this entry