RSS feed for Michael

Michael has logged 61 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Logan

Logan

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Edit this entry  
18
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Sully

Sully

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Keep

The Keep

1983
×
★★½
Edit this entry  
15
Monsters

Monsters

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Edit this entry  
02
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★½
Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
Edit this entry  
19
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★½
Edit this entry  
09
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Edit this entry