RSS feed for Michael

Michael has logged 130 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Mystify: Michael Hutchence

Mystify: Michael Hutchence

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
21
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Thesis

Thesis

1996
×
★★★
Edit this entry  
08
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★
Edit this entry  
21
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★
Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Count Yorga, Vampire

Count Yorga, Vampire

1970
×
Edit this entry  
11
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★
Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Edit this entry  
26
The Day of the Triffids

The Day of the Triffids

1962
×
★★½
Edit this entry  
24
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★½
Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Tulpa - Demon of Desire

Tulpa - Demon of Desire

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry