RSS feed for Michael

Michael has logged 41 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★½
Edit this entry  
14
Terminal

Terminal

2018
×
★½
Edit this entry  
01
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★
Edit this entry  
12
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★½
Edit this entry  
03
Free Fire

Free Fire

2016
×
★½
Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Edit this entry  
03
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Edit this entry  
14
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Serpico

Serpico

1973
×
Edit this entry  
04
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
Edit this entry  
02
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Edit this entry  
21
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Edit this entry  
22
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
Edit this entry  
21
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
Edit this entry  
19
The American

The American

2010
×
Edit this entry  
05
The Town

The Town

2010
×
Edit this entry