RSS feed for Michael

Michael has logged 158 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Wave

The Wave

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
The Square

The Square

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
Contagion

Contagion

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
mother!

mother!

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Edit this entry  
30
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★½
Edit this entry  
06
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Still Night, Still Light

Still Night, Still Light

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Edit this entry