RSS feed for Michael

Michael has logged 72 entries for films rated ★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Thesis

Thesis

1996
×
★★★
Edit this entry  
08
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★
Edit this entry  
03
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
The Similars

The Similars

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Quatermass II

Quatermass II

1957
×
★★★
Edit this entry  
22
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★
Edit this entry  
02
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Edit this entry  
12
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Edit this entry  
21
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Edit this entry  
11
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Edit this entry  
04
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★
Edit this entry  
01
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Still Night, Still Light

Still Night, Still Light

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Urban Legends: Final Cut

Urban Legends: Final Cut

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★
Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
06
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★
Edit this entry