RSS feed for Michael

Michael has logged 82 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Wave

The Wave

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mystify: Michael Hutchence

Mystify: Michael Hutchence

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Roxanne

Roxanne

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
18
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cube

Cube

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
06
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry