Sort by

youcancallmeed has logged 65 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Till Death

Till Death

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
False Positive

False Positive

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
F9

F9

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freak Show

Freak Show

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry