Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
29
Incantation

Incantation

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Kiss Before Dying

A Kiss Before Dying

1956
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
Edit this entry  
29
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Val

Val

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mother

Mother

1996
×
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Iron Ladies

The Iron Ladies

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Copycat

Copycat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Furie

Furie

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crash

Crash

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
16
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Influenza

Influenza

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★
Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Splash

Splash

1984
×
★★
Edit this entry