• Middleditch & Schwartz

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Cats

    ½

  • Little Women

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Knives Out

  • Hustlers

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

  • Midsommar

    ★★★★

  • Always Be My Maybe

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Someone Great

  • Late Night

  • Bohemian Rhapsody

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Ocean's Eight

  • BlacKkKlansman

  • Black Panther

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Coco

  • Loving Vincent

  • Big Little Lies

  • Get Out

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

  • Ingrid Goes West

    ★★★½

  • Moonlight

  • La La Land

  • Suicide Squad

  • The Man from U.N.C.L.E.

  • Mad Max: Fury Road

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

  • Interstellar

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Chef

  • The Grand Budapest Hotel

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Whiplash

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

  • Her

  • Gravity

  • The Heat

  • Blue Is the Warmest Color

  • The Great Gatsby

  • Django Unchained

  • Looper

  • Silver Linings Playbook

  • Magic Mike

  • The Cabin in the Woods

  • Footloose

  • Bridesmaids

  • Lemonade Mouth

  • Source Code

  • Burlesque

    ★★★★

  • The Social Network

  • Black Swan

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Inception

  • The Last Airbender

  • StreetDance 3D

  • Shutter Island

  • Blue Valentine

  • All About Steve

  • (500) Days of Summer

    ★★

  • The Proposal

  • Inglourious Basterds

  • The Dark Knight

  • Step Up 2: The Streets

  • Juno

  • Superbad