• In The Heights

    ★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★

  • The Woman in the Window

    ★★½

  • Army of the Dead

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • Underwater

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★½

  • Flipped

    ★★★★★

  • Jennifer's Body

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Twilight

    ★★★★★

  • 27 Dresses

    ★★★½

  • Funny Games

    ★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • Music and Lyrics

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★

  • Candy

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Corpse Bride

    ★★★★★

  • Brick

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • Napoleon Dynamite

    ★★★★★

  • Goth

    ★½

  • The Texas Chainsaw Massacre

    ★★★★

  • The Ring

    ★★★★

  • White Oleander

    ★★★★★

  • Pumpkin

    ★★★★½

  • Irreversible

  • My Big Fat Greek Wedding

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Bring It On

    ★★★★

  • Vampire Hunter D: Bloodlust

    ★★★★★

  • Scream 3

    ★★★½

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★½

  • The Wedding Singer

    ★★★½

  • Scream 2

    ★★★★½

  • I Know What You Did Last Summer

    ★★★★½

  • Romy and Michele's High School Reunion

    ★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • The Craft

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • Interview with the Vampire

    ★★★★★

  • New Nightmare

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★★½

  • Death Becomes Her

    ★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • Gremlins 2: The New Batch

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★

  • Elvira, Mistress of the Dark

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • The Children's Hour

    ★★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★