Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★½
Edit this entry  
20
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Most Hated Woman in America

The Most Hated Woman in America

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Core

The Core

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Air

Air

2023
×
★★★
Edit this entry  
19
Fast X

Fast X

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tetris

Tetris

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
Finch

Finch

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
13
Miracle

Miracle

2004
×
★★★
Edit this entry