Highest rated films

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Upgrade

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 15 Films watched
  • 1.2 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Eighth Grade

Feb 20

Last Film

Star Wars: The Rise of Skywalker

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Action
11 films
Sci Fi
10 films
Adventure
7 films
Drama
4 films
Comedy
3 films
Fantasy
2 films
Thriller
2 films
Horror
2 films
Western
1 film
Animation
1 film
USA
14 films
Australia
2 films
China
1 film
France
1 film
Czechia
1 film
Canada
1 film
English
15 films
Japanese
4 films
French
2 films
Spanish
2 films
Italian
2 films
Thai
1 film
Chinese
1 film
Xhosa
1 film
Czech
1 film
Dutch
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Terminator 2: Judgment Day
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Meg
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Avengers: Endgame
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Bicentennial Man
Average weighted rating:

3.1

Films yourfriendandy watched in 2019

  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Ford v Ferrari
  • Snowpiercer
  • Alita: Battle Angel
  • Spider-Man: Far from Home
  • Toy Story 4
  • Avengers: Endgame
  • Aquaman
  • Captain Marvel
  • Bicentennial Man
  • The Meg
  • Hell or High Water
  • Upgrade
  • Eighth Grade

World Map

Highly rated films yourfriendandy is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bring the Soul: The Movie
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more