Highest rated films

  • Honey Boy

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

  • The Report

    ★★★★½

  • Kedi

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

1917

Jan 16

Last Film

Edge of Tomorrow

May 15

Genres, Countries & Languages

Drama
20 films
Thriller
12 films
Comedy
11 films
Sci Fi
8 films
Crime
7 films
Action
6 films
Adventure
4 films
Family
3 films
Romance
3 films
Horror
3 films
USA
32 films
UK
5 films
Canada
3 films
Spain
2 films
Iceland
1 film
India
1 film
Japan
1 film
Australia
1 film
English
33 films
Spanish
5 films
German
4 films
Chinese
3 films
French
3 films
Italian
2 films
Cantonese
2 films
Russian
1 film
Turkish
1 film
Vietnamese
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 167

Watchlist

Stars

Crew & Studios

yourfriendandy’s most liked review

Alien

★★★★★

Maybe the greatest scifi thriller of all time?

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Fate of the Furious
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Dragon Ball Super: Broly
Average weighted rating:

3.6

Films yourfriendandy watched in 2020

  • Edge of Tomorrow
  • Kedi
  • A Quiet Place
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Cabin in the Woods
  • Seven Psychopaths
  • Stardust
  • Punch-Drunk Love
  • Killing Them Softly
  • Dragon Ball Super: Broly
  • The Goonies
  • Coherence
  • The Peanut Butter Falcon
  • Honey Boy
  • Parasite
  • The Florida Project
  • First Reformed
  • The Report
  • Adaptation.
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Contagion
  • Dunkirk
  • The Founder
  • Kubo and the Two Strings
  • Brittany Runs a Marathon
  • The Adjustment Bureau
  • Jack Reacher
  • The Fate of the Furious
  • What We Do in the Shadows
  • Limitless
  • Booksmart
  • Joker
  • Blade Runner 2049
  • Knives Out
  • 1917

World Map

Highly rated films yourfriendandy is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Dick Johnson Is Dead

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more