• The Eyes of Tammy Faye

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★

  • Jungle Cruise

    ★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Annette

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Cruella

    ★★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★★½

  • i am doll parts

    ★★★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★½

  • Let Them All Talk

    ★★★

  • The Prom

    ★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Happiest Season

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Shithouse

    ★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • French Exit

    ★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★½

  • Freaky

    ★★★★½

  • Hubie Halloween

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Unpregnant

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • I'll Be Gone in the Dark

    ★★★★

  • Athlete A

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Disclosure

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Miss Juneteenth

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Cats

  • Little Women

    ★★★★★

  • Same Time, Next Christmas

    ★★½

  • 1917

    ★★★½

  • The Addams Family

    ★★★

  • Bad Education

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • The Goldfinch

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Just Mercy

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★★★

  • The Assistant

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Men in Black: International

    ★★★½

  • Ma

    ★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★★