• King Richard

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • Onward

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Knock Down the House

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Green Book

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Bao

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★

  • Room

    ★★★★½

  • Brooklyn

    ★★★½

  • Selma

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★½