• Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

  • Single’s Inferno

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★

  • Miracle: Letters to the President

    ★★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • My Hero Academia: World Heroes' Mission

    ★★★★★

  • Belle

    ★★★

  • Memoria

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★★

  • Satoshi Kon: The Illusionist

    ★★★

  • Pompo: The Cinéphile

  • Fire in My Belly

  • F9

    ★★★★★

  • Tokyo Revengers

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★

  • Hideaki Anno: The Final Challenge of Evangelion

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★½

  • Thus Spoke Kishibe Rohan

  • El Planeta

    ★★★½

  • Poupelle of Chimney Town

    ★★★★

  • Tellurian Drama

    ★★★★★

  • It's a Summer Film!

    ★★★★½

  • Josee, the Tiger and the Fish

    ★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Earwig and the Witch

    ★★★

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Jujutsu Kaisen

    ★★★★½

  • Savage X Fenty Show Vol. 2

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

  • Three Sisters

    ★★★★

  • This Is Paris

  • Nomadland

    ★★★½

  • In My Room

    ★★★★

  • The Furnace

  • Given

  • The Unseen River

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★★★½

  • #Alive

    ★★★

  • It's Okay to Not Be Okay

  • A Whisker Away

    ★★½

  • Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus

  • I May Destroy You

  • Geographies of Racial Capitalism with Ruth Wilson Gilmore

  • The Last Dance

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Hyena

  • Twittering Birds Never Fly: The Clouds Gather

    ★★★

  • Minari

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

    ★★★½

  • My Hero Academia: Heroes Rising

    ★★★½

  • Ashfall

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★

  • Labyrinth of Cinema

    ★★★½

  • Moonlit Winter

    ★★★★

  • Cenote

    ★★★★½

  • Moving On

    ★★★½

  • Heart

    ★★

  • Lucky Chan-sil

    ★★★★½

  • Family Affair

  • Savage X Fenty Show

  • The King

    ★½

  • The Kingmaker