Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Land of the Lustrous

Land of the Lustrous

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Chorus

The Chorus

1982
×
Edit this entry  
26
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
Edit this entry  
26
Three Haiku Videos

Three Haiku Videos

1994
×
Edit this entry  
26
Xiao Kang

Xiao Kang

2015
×
Edit this entry  
25
Short Peace

Short Peace

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Decolonising the Academy: Trans-Indigenous Possibilities

Decolonising the Academy: Trans-Indigenous Possibilities

×
Edit this entry  
25
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
My Love, Don't Cross That River

My Love, Don't Cross That River

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bounce Ko Gals

Bounce Ko Gals

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Taming the Garden

Taming the Garden

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cactus River

Cactus River

2012
×
Edit this entry  
14
Big Night

Big Night

1996
×
★★
Edit this entry  
12
Tellurian Drama

Tellurian Drama

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
09
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Moonlit Winter

Moonlit Winter

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
01
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Miracle: Letters to the President

Miracle: Letters to the President

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
★★★
Edit this entry  
21
Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus

Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus

2020
×
Edit this entry  
20
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Warped Forest

The Warped Forest

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Poupelle of Chimney Town

Poupelle of Chimney Town

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's a Summer Film!

It's a Summer Film!

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Satoshi Kon: The Illusionist

Satoshi Kon: The Illusionist

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Belle

Belle

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Patisserie Coin De Rue

Patisserie Coin De Rue

2011
×
Edit this entry  
21
Tokyo Revengers

Tokyo Revengers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
El Planeta

El Planeta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Ergo Proxy

Ergo Proxy

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
10
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
10
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Edit this entry  
08
Heart

Heart

2019
×
★★
Edit this entry