• Cast Away

    ★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★★

  • X-Men

    ★★★½

  • Mission: Impossible II

    ★★½

  • Center Stage

    ★★½

  • Any Given Sunday

    ★★★★½

  • American Beauty

    ★★★★

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★½

  • Pleasantville

  • Blade

    ★★★½

  • Out of Sight

    ★★★★½

  • Mulan

    ★★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★

  • Men in Black

    ★★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★½

  • Toy Story

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★★★

  • Batman Returns

    ★★★½

  • Porco Rosso

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Batman

    ★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Robin Hood

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • The Dirty Dozen

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★★½