Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
The Doors

The Doors

1991
×
Read the review Edit this entry  
03
JFK

JFK

1991
×
Read the review Edit this entry  
02
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
Edit this entry  
28
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
Read the review Edit this entry  
27
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
King Richard

King Richard

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
Edit this entry  
23
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
Edit this entry  
22
Star 80

Star 80

1983
×
Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Moneyball

Moneyball

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
Read the review Edit this entry  
15
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
Read the review Edit this entry  
14
Airplane!

Airplane!

1980
×
Edit this entry  
13
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Read prior review Edit this entry  
23
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
Read the review Edit this entry  
21
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
Read the review Edit this entry  
21
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
Read the review Edit this entry  
21
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Read prior review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Hooper

Hooper

1978
×
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
Read the review Edit this entry