Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream VI

Scream VI

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pushing Hands

Pushing Hands

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Vacuuming Completely Nude in Paradise

Vacuuming Completely Nude in Paradise

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
Edit this entry  
09
Operation Fortune: Ruse de Guerre

Operation Fortune: Ruse de Guerre

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Executioners

Executioners

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Under the Hawthorn Tree

Under the Hawthorn Tree

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Boy

Boy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pathu Thala

Pathu Thala

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
boygenius: the film

boygenius: the film

2023
×
Read the review Edit this entry  
29
Nanpakal Nerathu Mayakkam

Nanpakal Nerathu Mayakkam

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Take Me Somewhere Nice

Take Me Somewhere Nice

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Novelist’s Film

The Novelist’s Film

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry