Bopp has logged 65 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
August at Akiko's

August at Akiko's

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gauche the Cellist

Gauche the Cellist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kaguya-sama: Love is War OVA

Kaguya-sama: Love is War OVA

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Urusei Yatsura 3: Remember My Love

Urusei Yatsura 3: Remember My Love

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Adrenaline Drive

Adrenaline Drive

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Town of Love and Hope

A Town of Love and Hope

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mirrored Mind

Mirrored Mind

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
K-On!: Live House!

K-On!: Live House!

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lessons from a Calf

Lessons from a Calf

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Secret Garden

The Secret Garden

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Urusei Yatsura: Only You

Urusei Yatsura: Only You

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Koma

Koma

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Central Station

Central Station

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kakera: A Piece of Our Life

Kakera: A Piece of Our Life

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Down the Drain

Down the Drain

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
However...

However...

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Urusei Yatsura: Only You

Urusei Yatsura: Only You

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Tamako Love Story

Tamako Love Story

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Varan the Unbelievable

Varan the Unbelievable

1962
×
Read the review Edit this entry  
11
Redline

Redline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tamako Market

Tamako Market

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Number Seventeen

Number Seventeen

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love on Delivery

Love on Delivery

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry