yuvalpm has logged 115 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Treevenge

Treevenge

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosetta

Rosetta

1999
×
Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cops

Cops

1922
×
Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Red Road

Red Road

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
Read the review Edit this entry  
08
Strangers

Strangers

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
Read the review Edit this entry  
07
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Read the review Edit this entry  
05
Tickled

Tickled

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Westworld

Westworld

1973
×
Read the review Edit this entry  
04
Graduation

Graduation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The New York Hat

The New York Hat

1912
×
Edit this entry  
29
The Lonely Villa

The Lonely Villa

1909
×
Edit this entry  
28
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Or (My Treasure)

Or (My Treasure)

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
22
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
Edit this entry  
15
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
As Tears Go By

As Tears Go By

1996
×
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Endtime

Endtime

2014
×
Edit this entry  
09
High Noon

High Noon

1952
×
Edit this entry  
03
Casablanca

Casablanca

1942
×
Read the review Edit this entry  
02
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
Edit this entry  
01
Side by Side

Side by Side

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
Read the review Edit this entry  
21
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Disorder

Disorder

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
Edit this entry  
15
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Abulele

Abulele

2015
×
Edit this entry  
14
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
Read the review Edit this entry