• Knives Out

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Anima

    ★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Good Omens

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Us

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Luka Chuppi

    ½

  • Velvet Buzzsaw

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

    ★★½

  • Kitbull

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★½

  • The Nightingale

    ★★★★

  • I Want to Eat Your Pancreas

    ★★½

  • Stree

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★

  • Roma

    ★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★½

  • Deadpool 2

    ★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Bao

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★½

  • It

    ★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • Despicable Me 3

    ★½

  • In a Heartbeat

    ★★★★

  • Cars 3

    ★★

  • Wonder Woman

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★½

  • Team Thor: Part 2

    ★★★

  • God's Own Country

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★

  • Icarus

    ★★★★

  • Moana

    ★★★

  • Doctor Strange

    ★★★

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • Team Thor

    ★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★½

  • Suicide Squad

  • Your Name.

    ★★★★

  • The Secret Life of Pets

    ★½

  • Finding Dory

    ★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • The Conjuring 2

    ★★

  • Lemonade

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★½

  • The Huntsman: Winter's War

    ★½

  • The Jungle Book

    ★★½

  • Dou kyu sei – Classmates

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★½