Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Charade

Charade

1963
×
★★★
Edit this entry  
07
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
16
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★
Edit this entry  
11
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dog

Dog

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
19
High and Low

High and Low

1963
×
★★★
Edit this entry  
17
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Milk

Milk

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Logorama

Logorama

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Gate of Flesh

Gate of Flesh

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
Exotica

Exotica

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
Poison

Poison

1951
×
★★★½
Edit this entry  
10
Extraordinary Stories

Extraordinary Stories

2008
×
½
Edit this entry  
09
Open to the World

Open to the World

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Comradeship

Comradeship

1931
×
★★★
Edit this entry  
08
Chafed Elbows

Chafed Elbows

1966
×
★★★
Edit this entry  
06
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★½
Edit this entry  
03
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
28
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The League of Gentlemen

The League of Gentlemen

1960
×
★★★½
Edit this entry  
22
Greed

Greed

1924
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Edit this entry