2016

Zac Colley Zac Colley’s year in review

Zac’s highest rated films

  • Arrival

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • HyperNormalisation

    ★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★½

  • Belgica

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

The Lobster

Jan 2

Last Film

Uncle Buck

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
16 films
Comedy
9 films
Adventure
8 films
Sci Fi
6 films
Documentary
4 films
Mystery
4 films
Romance
4 films
Thriller
4 films
Fantasy
3 films
Animation
3 films
USA
20 films
UK
8 films
Canada
4 films
Ireland
2 films
France
2 films
Hong Kong
1 film
Australia
1 film
Taiwan
1 film
English
26 films
French
3 films
German
2 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
Dutch
1 film
Chinese
1 film
Romanian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 47

Watchlist

Stars

Crew & Studios

Zac’s most liked review

Captain America: Civil War

★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

black panther and spiderman were cool, rest kinda boring storywise. nearly fell asleep towards end but i was tired so who knows

weird title cards when they went to different places.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Big Lebowski
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Sausage Party
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth
Average weighted rating:

3.5

Films Zac watched in 2016

  • Uncle Buck
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Straight Outta Compton
  • Swiss Army Man
  • Hunt for the Wilderpeople
  • David Blaine: Real or Magic
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Arrival
  • HyperNormalisation
  • My Scientology Movie
  • Steve Jobs
  • Sausage Party
  • Source Code
  • Belgica
  • Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth
  • The Big Lebowski
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • 10 Cloverfield Lane
  • Zootopia
  • Captain America: Civil War
  • Brick
  • The Revenant
  • Room
  • Anomalisa
  • The Great Gatsby
  • The Hateful Eight
  • The Lobster

World Map

Highly rated films Zac missed

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Aquarius
  • Cameraperson

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more