Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★

  • Atlantics

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • The Master

    ★★★½

  • The Matrix Revisited

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 14 Films watched
  • 7 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Downsizing

Jan 1

Most Watched

The Lighthouse

twice

Last Film

The Lighthouse

Feb 16

Genres, Countries & Languages

Drama
10 films
Horror
4 films
Thriller
4 films
Fantasy
3 films
Comedy
3 films
Mystery
3 films
Sci Fi
3 films
Crime
2 films
Documentary
2 films
Romance
1 film
USA
9 films
Canada
3 films
France
2 films
UK
2 films
Senegal
1 film
Norway
1 film
Belgium
1 film
English
13 films
Norwegian
2 films
Icelandic
1 film
Korean
1 film
French
1 film
Spanish
1 film
Vietnamese
1 film
Wolof
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 34

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Zac’s most liked review

Marriage Story

★★★½

I'm annoyed I liked this cause I was trying to hate scarjo.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Downsizing
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Dancing with the Birds
Average weighted rating:

3.9

Films Zac watched in 2020

  • The Lighthouse
  • eXistenZ
  • Parasite
  • Good Time
  • Uncut Gems
  • Dancing with the Birds
  • The Thing
  • The Master
  • The Lighthouse
  • The Disaster Artist
  • The Matrix Revisited
  • Marriage Story
  • Atlantics
  • Downsizing

World Map

Highly rated films Zac is yet to see

  • Minari
  • Dick Johnson Is Dead
  • Boys State
  • Nine Days
  • Promising Young Woman
  • The Father
  • Palm Springs
  • Never Rarely Sometimes Always

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more