Sort by

Zach has logged 1,405 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
Edit this entry  
30
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Angels Wear White

Angels Wear White

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

2013
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
29
Tideland

Tideland

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★
Edit this entry  
28
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Mad Masters

The Mad Masters

1955
×
Edit this entry  
27
The Affair

The Affair

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
Edit this entry  
26
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Dictator

The Dictator

2012
×
Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Edit this entry  
24
Showgirls

Showgirls

1995
×
Edit this entry  
22
Jia Zhangke, A Guy from Fenyang

Jia Zhangke, A Guy from Fenyang

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Summer Solstice Story

A Summer Solstice Story

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★
Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sorrows

Sorrows

1969
×
★★★½
Edit this entry  
20
Christmas U.S.A.

Christmas U.S.A.

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Araby

Araby

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The House That Jack Built

The House That Jack Built

1900
×
Edit this entry  
18
The Little Match Girl

The Little Match Girl

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Din of Celestial Birds

Din of Celestial Birds

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hair Piece - A Film for Nappy Headed People

Hair Piece - A Film for Nappy Headed People

1984
×
Edit this entry  
12
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Maria Maria

Maria Maria

2013
×
Edit this entry  
11
Juego vivo

Juego vivo

2008
×
Edit this entry  
10
Adam Resurrected

Adam Resurrected

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Counting

Counting

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Takeshis'

Takeshis'

2005
×
★★★
Edit this entry