Zach has logged 29 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Chris Marker's Studio

In Chris Marker's Studio

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
At the End of the Cul-de-sac

At the End of the Cul-de-sac

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read prior review Edit this entry  
04
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read prior review Edit this entry  
04
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Read prior review Edit this entry  
04
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★★
Edit this entry  
04
The New Janitor

The New Janitor

1914
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
03
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venus on the Half-Shell

Venus on the Half-Shell

1975
×
Read the review Edit this entry