Zach has logged 29 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Red Psalm

Red Psalm

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In One Breath: Alexander Sokurov's Russian Ark

In One Breath: Alexander Sokurov's Russian Ark

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eddie Murphy: Delirious

Eddie Murphy: Delirious

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cabiria

Cabiria

1914
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry