2019

Zach Zach’s year in review

Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 33 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Joker

Nov 10

Last Film

Cat on a Hot Tin Roof

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
25 films
Comedy
12 films
Romance
8 films
Adventure
7 films
Crime
6 films
Mystery
5 films
Thriller
5 films
Animation
4 films
Sci Fi
4 films
Fantasy
4 films
USA
24 films
UK
11 films
France
5 films
Ireland
3 films
Canada
3 films
Germany
3 films
Sweden
3 films
Belgium
2 films
Brazil
2 films
Denmark
2 films
English
30 films
French
5 films
Japanese
2 films
German
2 films
Korean
1 film
Latin
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film
Croatian
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 70

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Zach’s most liked review

Annihilation

Annihilation

★★★★

My next therapy appointment is gonna be interesting

More reviews

Zach’s most liked list

Batman Forever
Pacific Rim
Space Jam

Favorite movies in reverse rating order because it’s funny

im tWiStEd!!! 😂🤣😜🤪😏🤗🥴

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Star Wars: The Rise of Skywalker
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

My Sister's Keeper
Average weighted rating:

3.2

Films Zach watched in 2019

  • Cat on a Hot Tin Roof
  • My Sister's Keeper
  • Lolita
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Jackie Brown
  • Horns
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Bonnie and Clyde
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • Midsommar
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Marriage Story
  • Frances Ha
  • Ex Machina
  • Surf's Up
  • Swiss Army Man
  • Incredibles 2
  • Her
  • Amélie
  • Jojo Rabbit
  • Annihilation
  • Knives Out
  • Captain Fantastic
  • The Witch
  • Your Name.
  • Call Me by Your Name
  • Parasite
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Lobster
  • The Favourite
  • Joker

World map

Highly rated films Zach is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more