2020

Zach Zach’s year in review

Highest rated films

  • Wolfwalkers

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Possessor

    ★★★★

  • His House

    ★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 310 Films watched
  • 25.8 Average per month
  • 6 Average per week

Milestones

First Film

Rango

Jan 3

Most Watched

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

twice

Singin' in the Rain

twice

Little Women

twice

Paris, Texas

twice

Last Film

Maurice

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
144 films
Comedy
102 films
Family
54 films
Fantasy
53 films
Thriller
52 films
Adventure
48 films
Animation
47 films
Romance
45 films
Action
40 films
Crime
40 films
USA
223 films
France
40 films
UK
36 films
Germany
14 films
Canada
14 films
Japan
12 films
Italy
11 films
Spain
9 films
Australia
7 films
Ireland
6 films
English
255 films
French
40 films
Spanish
28 films
Italian
20 films
German
17 films
Japanese
16 films
Latin
10 films
Russian
9 films
Chinese
6 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 78 Added 548

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Zach’s most liked review

Come and See

Come and See

★★★★★

If you wouldn’t kill baby Hitler then I don’t wanna know you

[n/a]

More reviews

Zach’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Star Wars Holiday Special
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

5Gang: A Different Kind of Christmas
Average weighted rating:

1.7

Films Zach watched in 2020

  • Maurice
  • Mean Streets
  • A Day in the Country
  • Soul
  • Border
  • Rebels of the Neon God
  • Alice in Wonderland
  • White Christmas
  • It's a Wonderful Life
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • How the 'Dook Stole Christmas
  • The Babadook
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Frosty the Snowman
  • John Wick
  • Silence
  • Tokyo Godfathers
  • The Princess Switch
  • Wolfwalkers
  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde
  • The Lego Star Wars Holiday Special
  • The Star Wars Holiday Special
  • Nimic
  • Angela's Christmas
  • Klaus
  • 5Gang: A Different Kind of Christmas
  • A Very Murray Christmas
  • A Very Country Christmas
  • Christmas in the Smokies
  • Jack Frost
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Knight Before Christmas
  • Lady and the Tramp
  • Dolly Parton's Christmas on the Square
  • Lord of War
  • 13 Going on 30
  • The Weather Man
  • The Godfather: Part II
  • His House
  • Chile: Obstinate Memory
  • The Battle of Chile: Part III
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Battle of Chile: Part II
  • The Battle of Chile: Part I
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • Singin' in the Rain
  • Psycho
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Spring Breakers
  • Unpregnant
  • Scooby-Doo
  • The Silence of the Lambs
  • Carnival of Souls
  • This Is Paris
  • House
  • Let the Right One In
  • Hercules
  • Possessor
  • Viy
  • Over the Garden Wall
  • Onibaba
  • The Straight Story
  • Little Women
  • Inferno
  • Images
  • Who Framed Roger Rabbit
  • 10 Cloverfield Lane
  • Underwater
  • Orlando
  • Life of Pi
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • The Shining
  • The Princess Diaries
  • Dangerous When Wet
  • Snowpiercer
  • The Graduate
  • Legally Blonde
  • Arrival
  • Uptown Girls
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Sexy Beast
  • The Fall
  • #Alive
  • Rififi
  • The Black Cauldron
  • Prisoners
  • Chicken Run
  • Persona
  • Ernest & Celestine
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Toy Story 4
  • Mandy
  • Dog Day Afternoon
  • Days of Heaven
  • Agora
  • M
  • The One I Love
  • Rock & Rule
  • King Kong vs. Godzilla
  • Being John Malkovich
  • Sherlock, Jr.
  • Come and See
  • Necktie
  • The Others
  • Sesame Street: Elmopalooza
  • All That Heaven Allows
  • Limelight
  • Monsieur Verdoux
  • The Kid
  • Before Sunrise
  • The Wave
  • The Dancing Pig
  • Matsumoto Fragment
  • Rasputin and the Empress
  • Double Indemnity
  • Modern Times
  • A Dog's Life
  • Le Samouraï
  • Cairo Station
  • Retablo
  • Gumby: The Movie
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • A Better Tomorrow II
  • Aquarius
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Bringing Up Baby
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • The Apartment
  • Love
  • Planet of the Apes
  • Late Spring
  • Tampopo
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • My Life as a Zucchini
  • When Dinosaurs Roamed America
  • Death Becomes Her
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Black Dynamite
  • Alien Resurrection
  • Pan's Labyrinth
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Black Girl
  • Dazed and Confused
  • The Country Bears
  • Back to the Future
  • Poltergeist
  • Coco
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Wings of Desire
  • Frankenstein
  • A Better Tomorrow
  • Frida
  • Palm Springs
  • Holding the Man
  • Killer Bean Forever
  • The Second Mother
  • La Dolce Vita
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • The Young Girls of Rochefort
  • Alita: Battle Angel
  • La La Land
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Suspiria
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Manila in the Claws of Light
  • Shrek 2
  • The Ghost in the Invisible Bikini
  • How to Stuff a Wild Bikini
  • My Fair Lady
  • Beach Blanket Bingo
  • Pajama Party
  • Bikini Beach
  • Muscle Beach Party
  • Sucker Punch
  • Beach Party
  • Stalker
  • Inland Empire
  • The Thing
  • Phantom of the Paradise
  • The Secret of Kells
  • The Godfather
  • The Old Dark House
  • A Dog's Will
  • Ema
  • Oliver & Company
  • A Clockwork Orange
  • Eraserhead
  • She's Gotta Have It
  • Accordion Player
  • Roundhay Garden Scene
  • Child Bringing Bouquet to Woman
  • Woman Throwing Baseball
  • L'Homme Machine
  • Passage of Venus
  • Human Figure in Motion
  • The Kiss
  • Sallie Gardner at a Gallop
  • Buffalo Running
  • Athlete Swinging a Pick
  • The Rutles: All You Need Is Cash

See all 310

World map

Highly rated films Zach is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Violet Evergarden: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more