2021

Zach Zach’s year in review

Highest rated films

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★★

  • The Card Counter

    ★★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★★

  • Pig

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Columbus

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • Hoop Dreams

    ★★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★★

  • Fighting in the Age of Loneliness

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 104 Films watched
  • 8.7 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Recess: School's Out

Jan 2

Last Film

The Matrix Resurrections

Dec 23

Genres, countries & languages

Drama
51 films
Thriller
29 films
Comedy
24 films
Adventure
23 films
Sci Fi
19 films
Crime
18 films
Animation
18 films
Action
17 films
Fantasy
16 films
Horror
14 films
USA
84 films
UK
11 films
France
9 films
Japan
6 films
Canada
6 films
Germany
4 films
Brazil
2 films
Belgium
2 films
Malaysia
2 films
Australia
2 films
English
89 films
French
16 films
Spanish
9 films
Japanese
6 films
Chinese
5 films
Cantonese
4 films
Italian
4 films
German
3 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 164

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Zach’s most liked review

Jackie Brown

Jackie Brown

★★★★½

"I didn't know you liked the Delfonics."

"They're pretty good."

More reviews

Zach’s most liked list

The Straight Story
Wild at Heart
Blue Velvet

David Lynch suggested normie viewing order

Happy birthday to our guy. This is just my opinion so don't kill me for it. The Twin Peaks pilot is meant to represent the entire first two seasons of the show, so I guess all the Peaks stuff can be considered optional, but you'd be worse off without it.…

More lists

Highs and lows

Highest Average

In the Mood for Love
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Ratatoing
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Powwow Highway
Average weighted rating:

3.5

Films Zach watched in 2021

  • The Matrix Resurrections
  • Speed Racer
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Bound
  • The Polar Express
  • The Eyes of Tammy Faye
  • Atlantis: The Lost Empire
  • The French Dispatch
  • Color Out of Space
  • Dune
  • The Wicker Man
  • The Empty Man
  • Cat People
  • Titane
  • Raw
  • The Card Counter
  • Fantastic Planet
  • Legally Blonde
  • The Green Knight
  • Pig
  • Blow the Man Down
  • It
  • Dog Day Afternoon
  • Old
  • Space Jam: A New Legacy
  • Princess Mononoke
  • Stranger Than Paradise
  • Moana
  • Uncut Gems
  • Rango
  • Cemetery of Splendor
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • Safe
  • Miracle Mile
  • Mean Girls
  • Darkman
  • Thief
  • Cléo from 5 to 7
  • The Lady from Shanghai
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Bambi
  • Chinatown
  • Mortal Kombat
  • In the Mood for Love
  • Rear Window
  • Joker
  • The Emperor's New Groove
  • Doctor Sleep
  • Belly
  • Godzilla vs. Kong
  • The Son of Kong
  • King Kong
  • Memories
  • Lyle
  • Little Fish
  • Badlands
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Fighting in the Age of Loneliness
  • Whiplash
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Casablanca
  • WandaVision
  • Sweet Smell of Success
  • But I'm a Cheerleader
  • Tom & Jerry
  • Before Midnight
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Black Bear
  • Ocean's Eleven
  • I Care a Lot
  • Se7en
  • Rebecca
  • Judas and the Black Messiah
  • Before Sunset
  • The Silence
  • Nightcrawler
  • Hoop Dreams
  • A Walk to Remember
  • Brokeback Mountain
  • The Aristocats
  • Saint Maud
  • Jackie Brown
  • Ratatoing
  • Onward
  • Two Irenes
  • Inside Llewyn Davis
  • Mad Max: Fury Road
  • The Grandmother
  • Powwow Highway
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Happy Together
  • Kajillionaire
  • Tenet
  • Raising Arizona
  • Columbus
  • Howl's Moving Castle
  • Leviathan
  • My Neighbor Totoro
  • Logan
  • Recess: School's Out

World map

Highly rated films Zach is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • Drive My Car
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more