RSS feed for zackclemmons

zackclemmons has logged 119 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Read the review Edit this entry  
01
Safe

Safe

1995
×
Read the review Edit this entry  
30
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Read the review Edit this entry  
25
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
Read the review Edit this entry  
23
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Notorious

Notorious

1946
×
Edit this entry  
18
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
RBG

RBG

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Seagull

The Seagull

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max

Mad Max

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Demetri Martin: The Overthinker

Demetri Martin: The Overthinker

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry