RSS feed for zackclemmons

zackclemmons has logged 45 entries for romance films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
Read the review Edit this entry  
06
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
Edit this entry  
03
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
Read the review Edit this entry  
20
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Notorious

Notorious

1946
×
Edit this entry  
16
The Seagull

The Seagull

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★½
Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry