Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
American Outlaws

American Outlaws

2001
×
Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
Edit this entry  
23
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
Edit this entry  
17
Sick

Sick

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Medieval

Medieval

2022
×
★★½
Edit this entry  
14
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Breaking

Breaking

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Fall

Fall

2022
×
Edit this entry  
09
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Smile

Smile

2022
×
Edit this entry  
04
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
Edit this entry  
01
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
Edit this entry  
01
Shane

Shane

1953
×
Read prior review Edit this entry  
30
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Return of the King

The Return of the King

1980
×
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
Edit this entry  
24
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Edit this entry  
21
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Edit this entry  
19
Resolution

Resolution

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hawk the Slayer

Hawk the Slayer

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Edit this entry  
11
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
Edit this entry  
10
Burial

Burial

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Detroit

Detroit

2017
×
Edit this entry  
08
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Edit this entry  
04
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
Edit this entry  
03
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
Edit this entry  
28
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
Edit this entry  
24
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
Edit this entry  
20
The Lodge

The Lodge

2019
×
Edit this entry  
19
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
Edit this entry  
11
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
Edit this entry  
10
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Edit this entry