Sort by

kait✧.* has logged 197 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Cry_Wolf

Cry_Wolf

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pirates

Pirates

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Olaf Presents

Olaf Presents

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Undefeated Presents: Hamilton In-Depth

The Undefeated Presents: Hamilton In-Depth

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Edit this entry